گروه تولیدی تبلیغاتی «ترنج»

رنگ مشکی در چاپ (درباره‌ی رنگ مشکی بیشتر بدانیم...)

همان‌طور که می‌دانید مود (mode) رنگی چاپ (CMYK) می باشد.
راه‌ها و ترکیب‌های زیادی برای به دست آوردن رنگ مشکی وجود دارد، اما بهترین رنگی مشکی برای چاپ کدام است؟
جواب این سؤال کاملاً بسته به این است که رنگ مشکی برای استفاده در کجاست؟ رنگ متن ها؟ یا پس زمینه؟
در صورتی که می‌خواهید رنگ متن خود را مشکی کنید، بهترین حالت استفاده از مشکی تک رنگ (Black:100) می‌باشد. لازم به ذکر است هرچند مشکی تک رنگ به خاکستری تمایل دارد و با مشکی چهار رنگ قابل قیاس نیست؛ اما خطا در نوشته‌های مشکی چهار رنگ اجتناب ناپذیر است. به همین علت، بهتر است برای پرهیز از مشکلات احتمالی از مشکی تک رنگ استفاده کنیم. اما در صورتی که قرار است رنگ مشکی برای پس‌زمینه (BackGround) استفاده شود، استفاده از مشکی چهار رنگ نه تنها بلامانع است، بلکه توصیه نیز می‌شود. (شکل 1)
برای داشتن مشکی پرکلاغی در زمینه، از کد رنگی فوق استفاده کنید:   C:100     M:100     Y:100     K:100
شکل 1

اگر روی زمینه‌ی مشکی چهار رنگ از نوشته یا اشکال سفید استفاده می‌کنید، برای پرهیز از خطاهای احتمالی و پخش رنگ مشکی چهار رنگ در قسمت سفید، باید از Stroke:2px یا 0.5 Point دور خط مشکی تک رنگ (Black:100) برای قسمت‌های سفید استفاده کنید. (شکل 2)
شکل 2

توجه: استفاده از نوشته‌های مشکی چهار رنگ در فرم‌های کتان و کلیه‌ی فرم‌هایی که روکش ندارد، باعث پشت زدگی خواهد بود. در صورتی که در فایل خود از نوشته‌های مشکی استفاده می‌کنید، رنگ این نوشته‌ها باید مشکی تک رنگ (K:100) باشد.

اما اگر رنگ زمینه‌ی مورد نظر شما خاکستری است، برای درآوردن رنگ خاکستری به هیچ عنوان از رنگ خاکستری چهار رنگ استفاده نکنید زیرا این نوع رنگ با نوتالیته‌ی فوق‌العاده‌ای مواجه خواهد شد. (شکل 3)
شکل 3

در صورت استفاده از خاکستری چهار رنگ مسؤولیتی متوجه این مجموعه نمی‌باشد. برای به دست آوردن مطلوب‌ترین رنگ خاکستری چاپی فقط و فقط از ترام K:15 الی K:80 استفاده کنید. (شکل 4)
شکل 4